4 lépés, hogy hogyan válassza ki az Ön részére megfelelő mediátort - 4 egyszerű lépés, óriási különbségek
Dr. Németh Zoltán mediátor írása
Nagyon sok válás közelében lévő pár dönt úgy, hogy a bírósági út helyett vagy azt megelőzően mediációval kívánja rendezni a helyzetüket. Az nyilvánvaló, hogy a mediációs folyamat sokkal gyorsabb, lényegesen olcsóbb és a létrejött közös megegyezést sokkal magasabb arányban tartják be a felek és nagyon sok esetben a mediáció megadja a feleknek azt a lehetőséget, hogy megmaradjon közöttük a normális kommunikáció.
A mediációs piacon azonban nagyon sok mediátor praktizál, ezért nem mindegy, hogy hogyan és milyen szempontok alapján választjuk ki a számunkra megfelelő mediátort.
4 egyszerű, de nagyon fontos lépésben szeretném bemutatni, hogy a mediátor kiválasztásánál milyen szempontokra érdemes figyelni.
Első lépés
Olyan mediátort érdemes keresni, aki földrajzi értelemben könnyen megközelíthető mindkét fél számára.
Fontosak a személyes ajánlások olyan pároktól, ismerősöktől, akik már voltak mediátornál.
Mediációs szervezetek ajánlásai is iránymutatásul szolgálhatnak.
Létezik a közvetítői névjegyzék is, amelyet az Igazságügyi Minisztérium vezet és ebben is lehet keresni mediátort.
Második lépés
A mediátor képzettsége
Annak érdekében, hogy egy betartható és mindenki számára előnyös, jogilag is megfelelő megállapodás születhessen, nagyon fontos, hogy egy a területen megfelelően kiképzett mediátort válasszunk.
Tapasztalat
Érdemes megnézni, hogy a mediátor mióta végzi a tevékenységet, mennyi ügye volt és ezek mennyire hasonlítanak az Ön ügyéhez.
Továbbképzések
Magyarországon általában 60 órás képzés keretében képzik a mediátorokat, akiknek ezt követően továbbképzéseken kell részt venniük. Érdemes azt is megnézni, hogy a választandó mediátor milyen típusú továbbképzéseken vett részt.
Filozófia és megközelítés
A mediátorok honlapján általában megtalálja azokat az információkat, amelyek alapján a mediátor saját filozófiája, megközelítése szerepel és ezen információk birtokában is tud olyan mediátort választani, aki Önnek ebből a szempontból is megfelel.
Amikor a második lépés végére ért, akkor már rendelkezik egy listával a lehetséges mediátorokról, amelyek mindkét fél számára jók lehetnek.
Harmadik lépés
Találkozzon személyesen a mediátorral
A mediátorok általában tartanak előkészítő üléseket, amelyek jó alkalmak arra, hogy Ön személyesen is megismerje a mediátort és megbizonyosodhasson a következőkről:
Pozitív első benyomás
A pozitív benyomás nagyon fontos és az is, hogy érezze azt, hogy a mediátor lelkiismeretes és 100%-ig arra, koncentrál, hogy az Ön családjának jó legyen.
Legyen jó problémamegoldó
A mediátoroknak gyorsan fel kell ismerniük a bonyolult, komplex helyzeteket. Nyugodtan kérdezzen rá arra, hogy a mediátor mennyi hasonló ügyben működött közre és ezek milyen megoldásokkal zárultak.
A teljes adminisztratív folyamat bemutatása
Az első találkozón a mediátornak tájékoztatást kell nyújtani a válás jogi folyamatairól és arról, hogy milyen szerepe van a válási folyamatban. Fontos, hogy tájékoztatást kapjon arról, hogy pontosan mi is tartozik a mediátor díjazásába.
Rendelkezik-e a mediátor kapcsolatokkal más szakemberekkel?
Néha a válási folyamatban más szakemberek bevonására is szükség lehet. Ilyenkor felmerülhet a kérdés, hogy a mediátor által ajánlott szakember, szakértő díját külön kell-e fizetni vagy része a mediátor díjazásának. Ezt tisztázni érdemes. Kérdés, hogy mely szolgáltatások tartozhatnak ebbe a körbe. Ilyen lehet például: ingatlan szakértő, nyugdíj szakértő, pszichológus, coach, gyermekjóléti szakember, könyvelő.
Tartalmazza-e a mediátor díja a megállapodás írásba foglalását?
A mediáció célja a megállapodás és nagyon fontos már az elején tudni, hogy van-e külön díja a megállapodás írásba foglalásának és milyen további teendők vannak a megállapodás aláírása után. Erről is kapnia kell részletes tájékoztatást.
Fizetési ütemezés
Tájékoztatást kell kapnia arról, hogy a mediátor díjának a fizetése pontosan hogyan is történik. Ülésenként vagy egyben kell fizetni, óránként vagy alkalmanként? Ezek szintén olyan fontos kérdések, amelyekről a mediátornak tájékoztatást kell adnia.
Negyedik lépés
Végezetül elérkeztünk az utolsó lépéshez, a mediátor kiválasztásához
Ha az első találkozója a mediátorral jól sikerült, mindenről kapott részletes tájékoztatást és pozitív benyomásai voltak, akkor nincs más hátra, mint kiválasztani a mediátort és elkezdeni a mediációs folyamatot.
Amennyiben a mediáció mellett dönt a Közép Európai Mediációs Intézet képzett és tapasztalt mediátorai segítenek Önnek abban, hogy a lehető legjobb döntés hozza meg. Mediátoraink a mediáció teljes folyamatában segítik a feleket, pártatlanul és semlegesen.
Mediátorainkról további információkat a KEMI honlapján talál, itt:
Hozzászólás