A tárgyalás művészet
Ha beszélünk valakivel, az azt jelenti, hogy nem sietünk, nem csak beiktatni akarjuk a naptárunkba és gyorsan túllenni rajta.
A tárgyalás művészet
A tárgyalás, mint fogalom meghatározása egyszerű. A tárgyalás az a módszer, amellyel az emberek megoldják a vitákat.
A tárgyalás folyamata öt lépésből áll, amelyek röviden a következők:
- Előkészítés,
- Célkitűzések meghatározása,
- Vita,
- Javaslatok áttekintése,
- Megállapodás.
A tárgyalások néha hivatalosak, néha pedig informálisak.
Mindennapi életünk tele van tárgyalásokkal. Attól a pillanattól kezdve, amikor felébredünk, egészen addig a pillanatig, amíg álomra nem hajtjuk a fejünket. Folyamatosan tárgyalunk szüleinkkel, családtagjainkkal, kollégáinkkal. A tárgyalásokról a médiában is rengeteget hallani: „A Kormány tárgyalásokat folytat szakmai szervezetekkel, az EU Bizottsággal.”
A nagyközönség számára a tárgyalás egy nehéz és monoton jellegű folyamat. Sokan azt a taktikát választják, hogy először meghatározzák, hogy pontosan mit is akarnak elérni. A cél elérése érdekében először „magasabbról” indítanak, egyeztetnek, ellentmondásokat fogalmaznak meg, aztán kicsit csökkentik az igényeiket, míg végül elérik azt, amit eredeti célnak kitűztek. Sokan erőből tárgyalnak, hogy a végén elmondhassák azt, hogy „Én vagyok a győztes!”.
A tárgyalás azonban művészet. Az a művészet, amelyet a mindennapi életben tanítanak és tapasztalnak. Számos szintje és formája van és ez sokkal fontosabb, mint a győztes vagy vesztes helyzet.
A tárgyalások az élet részét képezik. Az életben sok dolog, függetlenül attól, hogy ismerjük-e vagy sem, egymáshoz kapcsolódik és kölcsönhatásba lép . Ha vállalkozó vagy és rosszul tárgyalsz és egy másik vállalkozó nyer, ez később károsíthatja üzleti tevékenységedet, és a jó hírnevet vagy akár bevételcsökkenést is okozhat.
Nagyon fontos, hogy felkészüljünk egy adott tárgyalásra és megtanuljunk hallgatni : nagyszerű erény, ha meghallgatjuk a másik felet, ami rohanó világunkban sokszor nehezen kivitelezhető.
Ha beszélünk valakivel, az azt jelenti, hogy nem sietünk, nem csak beiktatni akarjuk a naptárunkba és gyorsan túllenni rajta.
Az „én tárgyalok” kifejezés alapvetően azt jelenti, hogy meg tudom várni, meg tudom hallani azt, amit a másik fél mondani szeretne és tudok figyelni a verbális és a non verbális jelekre. A tárgyalás valahol egy érzelmi csomag is, komoly erőfeszítéseket igényel, de egészen biztosan megéri.
Szerző: Dr. Németh Zoltán
Hozzászólás