A transzformatív mediáció
Néhány konfliktust nem lehet megoldani addig, amíg egy vagy több résztvevő át nem megy egyfajta nézőpont-átalakításon.
Néhány konfliktust nem lehet megoldani addig, amíg egy vagy több résztvevő át nem megy egyfajta nézőpont-átalakításon. Ennélfogva relatíve új mediációs megközelítés a ’transzformatív’ mediáció.
A transzformatív mediáció egy szocio-kommunikatív megközelítése az emberi konfliktusoknak. E modell szerint a vita egy interaktív válságot tartalmaz, aminek destabilizáló hatása van mindegyik résztvevőre. Ezt a megközelítést alkalmazván a mediátorok a felek konfliktusának eredetét célozzák meg, mielőtt megpróbálnák megoldani magát a konfliktust.
Következésképp, a transzformatív mediáció először megpróbálja megváltoztatni a szemben álló felek érzelmi, lelki és intellektuális szintjét, hogy megszüntesse a megoldás útjában álló akadályokat.
A transzformatív mediáció támogatói azt állítják, hogy a vitás felek képesek átalakítani interakciójuk minőségét destruktívből konstruktívba, így lehetővé teszik, hogy egy egészséges kapcsolat jöjjön létre.
A transzformatív megközelítés a leghatékonyabb olyan esetekben, ahol létfontosságú, hogy a felek megértsék egymás értékeit, érdekeit, nézőpontját (pl. családi vagy egyházi konfliktusokban).
Szerző: Brandon S. Peters - „Hogyan válasszuk ki a legjobb mediátort”
Fordította: Dezsőfi Beatrix
Hozzászólás